|

Top 10

  1. Dune
  2. PitBull
  3. Tinker Bell and the Se...
KEI

Nymphomaniac: Volume II


Directed by: Lars von Trier

Cinema program "Nymphomaniac: Volume II" in Ruda Śląska

No showtimes for movie "Nymphomaniac: Volume II" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Nimfomanka - Część II
Original title: Nymphomaniac: Volume II
Runtime: 123 min.
Production: Dania, Belgia, Francja , 2013
Release Date: 31 January 2014
Distribution: Gutek Film

Directed by: Lars von Trier
Cast: Shia LaBeouf, Charlotte Gainsbourg, Connie Nielsen

Sensual, kinky, exciting, funny, lyrical, explosive, profane, dangerous, sensitive, seductive, controversial - all these terms are hereby repealed to the long-awaited, latest movie creator of "Melancholia" and "Antichrist."

In today's world, obsessed by sex, "Nimfomanka" is an intelligent and provocative story about a woman who decided to surrender life seeking pleasure and erotic fulfillment. The film starring a galaxy of stars such as Charlotte Gainsbourg ("Melancholia"), Shia LaBeouf ("Transformers," "Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull"), Uma Thurman ("Kill Bill"), Jamie Bell ("Billy Elliot") , Willem Dafoe or ("Antichrist", "The Aviator"), contains some of the boldest scenes and creative actor in the history of cinema.

Lars von Trier has created a masterpiece of erotic piercing - a film that like no other, the audience share for enthusiasts and outraged exceeding the limits of what can be shown on the screen. One thing is certain: never anything like this in the cinema was not, and perhaps never will be.

Whatever you expect to see, see more ...
Average rate: 4.0
rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0
149 votes. | Rate movie

Movie trailer: Nymphomaniac: Volume II

Your comments

Madelaine 9. March 2014, 15:47

Widziałam tylko I część...dośc ciekawe i wcale nie tak wyuzdane jak sie spodziewałam...dla mnie najwiekszym wyuzdaniem jest fakt, ze ta aktorka jest przeciez brzydka :)

ewa 3. February 2014, 8:59

O fimie można napisać tylko tyle, że jest zwyczajnie głupi, bardzo nieprawdziwy! Ostatnia scena jest niczym nie uzasadniona, przewidywalna jak w ameykańskich komediach i tylko przypieczętowuje negatywny odbiór całości. Film ciągnie się w nieskoczoność. Na stwierdzenie w opisie dystrybutora "przenikliwe arcydzieło erotyczne" ... miejmy odwagę powiedzieć, że "król jest nagi" nawet jeśli ubrany w szaty Lars von Trier'a.

aksa 2. February 2014, 1:00

Infantylizm

lak 1. February 2014, 17:39

2 tak dobra jak i 1 ogólnie swietny film,wart obejrzenia bardzo. Zagorzali fani niedzielnych mszy w kosciel powinni sobie ten film odpuscić.

Ja_cool 1. February 2014, 8:06

To już nie była taka komedia jak cz.1. Też OK, ale słabszy i smutniejszy. Momentami bardzo dekadencki. Zakończenie zaskakujące. Podejrzewam, że jak przy części 1ej 90% Kobiet(z pełnym dla Kobiet szacunkiem) będzie dawała negatywne komentarze;-) ale to było do przewidzenia;-) Zawsze tak jest-taka nasza mała hipokryzja?;-) Oczywiście film lepszy od wiekszości Multipleksowych propozycji! 6/10

Mariposa 31. January 2014, 22:23

Do połowy drugiej części myślałam, ze to już przegięcie, miałam dość i chciałam wyjść... Ale warto było dotrwał do końca, bo jest zaskakujący. Nie sądziłam, ze taka bedzie puenta. Lars zaskoczył, jak zwykle.

Add new comment Nymphomaniac: Volume II

Your opinion about the movie:

Repertuar kin na telefonie

Now in cinemas

Cinemas

Premieres

3 December
26 November
19 November

Coming soon

10 December
17 December
22 December
24 December
» more coming soon

Cinemas


logo Repertuary pl © 2000 - 2021 Repertuary.pl